ریاضیات ابدی است

امتیاز ثبت شد.

ریاضیات ابدی است – ادواردو سانز د کابزون، ریاضیدان

تصور کنید در یک پارک هستید سر صحبت باز میکنید و بعد از مدتی این سوال پیش میاید (خب شغلت چیه ) وچون فکر میکنید شغل شما جالبه می گویید (ریاضیدانم ) و ناگزیر در طی گفت و گو یکی از این دو عبارت پش میاید:

۱- ریاضی من وحشتناک بود اما مقصر من نبودم . دلیلش این بود که معلم بد بود.

۲- اما واقعا ریاضی به چه دردی میخوره ؟!

حالا میخواهیم به مورد دو بپردازیم وقتی کسی از شما پرسید ریاضی به چه دردی میخورد منظورش کاربرد های علم ریاضیات نیست منظورش این است که چرا مجبور بودیم چرندیاتی را بخوانیم که هرگز دوباره توی زندگی به دردمون نخوره..
منظورش در واقع اینه خب وقتی از ریاضیدان ها میپرسی ریاضی به چه دردی میخورد معمولا دو جواب میدهند : ۵۴/۵۱ درصد ریاضیدانها حالت حمله به خودشون میگیرند و ۴۴/۷۷  درصد حالت دفاعی به خودشون میگیرند و ۰/۸ درصد هم غیر عادی هستند…
آنهایی که حمله میکنند چه کسانی هستند  حمله کنندها ریاضیدانهایی هستند که به شما میگویند این سوال معنی ندارد چون مفهوم ریاضیات داخل خودشه  مجموعهای زیبا که مفهوم خودش را دارد و اینکه دلیلی ندارد دائم به دنبال کاربرد های احتمالی باشیم .

و آنهایی که حالت دفاعی میگیرند به شما می گویند :حتی اگ اونرو نمیفهمی دوست من ریاضی ورای همه چیزه اون آقایان همیشه یل ها و رایانه ها رومثال میزنند اگه ریاضی ندونی یل ها فرو خواهد ریخت درسته رایانه کلا به ریاضی مربوط میشه
حالا همین آقایان میگویند امنیت اطلاعات و کارتهای اعتباری با اعداد او سرو کار دارد این جوابیه که معلم ریاضی به شما می داد که ازش می پرسییدید اون جز کسانی ست که دفاع میکند پس حق با کی است با آنهایی که میگن لازم نیست ریاضی هدف داشته باشه یا اونهایی که میگن همه کارهای ما با ریاضی ارتباط دارد در واقع هر دو درست میگویند.

یکسری از افراد هم میگویند که لازم نست که ریاضی در خدمت هدفی باشه و این درسته که ریاضی یه مجموعه ی زیبا و معنی داره شاید یکی از بزرگترین تلاش های جمعی که در تاریخ بشر موفق شده اما این هم درسته  که جایی که دانشمندان و اهل فن دنبال فرضیات ریاضی هستند که به انها امکان پیشرفت بده آنها در داخل مجموعه ای از ریاضیات هستند که در همه چیز رسوخ کرده .

ریاضیات ابدی است

این درسته که کمی عمیق تر رفت تا مفهوم علم را دید “علم براساس بینش و خلاقیت کار میکنه . ریاضیات بینش رو کنترل و خلاقیت رو رام میکند .
تقریبا هر کسی که اینو قبلا نشنیده باشه تعجب میکنه وقتی بشنوه که اگه کاغذی به ضخامت ۰/۱ میلیمتر یعنی اندازه ای معمولی را بگییریم و اگه به اندازه کافی بزرگ باشه ۵۰ بار تا کنیم ضخامتش تقریبا فاصله زمین تا خورشید رو پر میکند بینش شما میگه اینغیر ممکنه محاسه رو امجام بدید میبینید که درسته ریاضیت به این درد میخوره…

این درسته که علم همه انواع علم فقط به این دلیل معنی داره که به ما اجاره میده بهتر بفهمیم این دنیای زیبا را که در اون زندگی میکنیم و با این کار به ما کمک میکنه تا از مشکلات این دنیای رنج آور اجتناب کنیم .

علومی هستند که به طور کاملا مستقیم در این مسیر به ما کمک می کنن .مثل علم سرطان شناسی

و علم دیگه ای هستن که ما از دور به اونها نگاه میکنیم گاهی با حسادت اما با علم به اینکه ما از انها حمایت میکنیم همه علوم پایه از اونها حمایت میکنن شامل ریاضیات همه چیزی که علم را علم میکند دقت بالای ریاضیه  و اون دقت بالا باعث نتایج ابدی میشود…

شاید گفته اید یا شنیده اید که الماس ابدی است درسته ؟ این بستگی به تعریف شما از ابدی داره …

یک نظریه واقعا ابدی است نظریه فیثاغورث هنوز درسته . حتی با اینکه فیثاغورث فوت کرده به شما اطمینان میدم که درسته…

حتی اگه جهان زیرو روبشه نظریه فیثاغورث همچنان درست خواهد بود . هر جا که دو ضلع یک مثلث به یک وترخوب برسن نظریه فیثاغورث مثل توپ کار میکنه

ریاضیدانها خود را وقف سروکله زدن با نظریه ها می کنند …حقایق ابدی اما همیشه به راحتی نمیشه تفاوت بین یک حقیقت ابدی یا نظریه و یک حس ساده را فهمید نیاز به اثبات دارد.

بله از این رو ما همیشه پیشنهاد می کنیم یادگیری چرتکه و محاسبات ذهنی را که فرزندانتان از سن کم شروع کنند و تا ابد با ریاضیات به راحتی در زمینه های مختلف کار کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *