تمرکز، چرتکه و ورزش

۵/۵ - (۱ امتیاز)

تمرکز، چرتکه و ورزش

چه میشود اگر به شما به گویم چیز هایی هستند که الان می توانید با انجام انها یک تاثیر مثبت و فوری روی مغزتان که شامل حوصله و تمرکزتان میشود داشته باشید.
و چه میشود اگر بگوییم این تاثیرات مشابه می توانند در حقیقت برای مدتی طولانی باقی بماند و مغز شما را از شرایط مختلف مثل افسردگی و بیماری الزایمر و یا زوال عقل مراقبت کنند انجامش میدهید .
بله . دارم در مورد تاثیرات قدرتمند فعالیت های جسمی  و محاسبات ذهنی و  یا کار با اعداد توسط چرتکه برای کودکان ۳ تا ۱۳ سال که موثرترین و بهترین روش برای افزایش تمرکز و اعتماد به نفس می باشد .صحبت میکنم به طور ساده ای تکان دادن بدنتان مزایای فوری و طولانی مدت و ایمن برای مغزتان داره که میتنواند برای مابقی زندگیتان باقی بماند.
خب کاری که میخواهم امروز به عنوان یک پروفسور اعصاب انجام بدهم این است که داستانی در مورد طریقه استفاده از فهم عمیقم از علم اعصاب برایتان بگویم که اساسا ازمایش هایی روی خودم انجام دادم که باعث شد به علمی پایه ای دست پیدا کنم که چرا امروزه ورزش کردن دگرگون کنننده ترین چیزی است که میتوانید برای مغزتان انجام دهید.
حالا به عنوان یک عصب شناس میدانم مغز های ما که چیزی است که الان در سرهای ما قرار دارد پیچیده ترین ساختار شناخته شده توسط بشر است.
اما این یک چیز است که درمورد مغز میگویم و چیزهای دیگر هست که ببینیم خب این یک مغز واقعی و محافظت شده از انسان است و قرار است که دو منطقه کلیدی که قصد داریم امروز در مورد ان ها صحبت کنیم را نشان بدهد.
اولین منطقه قشر لوب پیشانی است دقیقا پشت پیشانی شما برای چیز هایی مثل تصمیم گیری و تمرکز و توجه و شخصیت تان مهم و ضروری است
دومین منظقه ی کلیدی در لوب گیجگاهی که اینجا نشان داده شده واقع شده است شما دو لوب گیجگاهی در مغزتان دارید.
چپ و راست و در عمق لوب گیجگاهی یک ساختار کلیدی و ضروری برای توانایی شکل دادن و حفظ کردن حقایق و اتفاقات جدید در حافظه بلند مدت وجود دارد و ان ساختار هیپوکمپوس قسمتی از لیمبیک نامیده میشود.
خب من همیشه متعجب هیپوکمپوس بوده ام چطور است اتفاقی که برای یک لحظه به طول انجامیده مثل اولین بوسه تان یا لحظه ای که اولین فرزندتان متولد شده خاطره ای را شکل میدهد که مغزتان را به مدت یک عمر دچار تغییر میکند.

تمرکز، چرتکه و ورزش
این چیزی است که میخواهم بدانم میخواستم شروع کنم و فعالیت یکی از سلول های مغزی در هیپوکمپوس را هنگامی که موضوعات در حال شکل دادن. خاطرات جدید بودند را ثبت کنم و
ضرورتا تلاش کنم و رمزگشایی کنم از اینکه ان انفجارات مختصر الکتریکی که از برقراری ارتباط نورون ها باهم ایجاد میشود چگونه ان انفجارات مختصر به ما اجازه میدهد یک خاطره جدید را شکل بدهیم
یا اینکه ندهیم…..
امادر سال های اخیر چیز های بسیار غیر معمولی در علم انجام داده ام به عنوان یک پروفسور اعصاب تصمیم گرفتم به کلی برنامه تحقیقاتم را تغییر بدهم چون با چیزی مواجه شدم که شگفت انگیز بود با پتانسیل این که بسیاری از زندگی هایی را که باید مطالعه کنم را تغییربدهد من تاثیرات دگرگون کننده ورزش را بر روی مغز کشف و تجربه کردم و ان را به شیوه ای کاملا تصادفی انجام دادم.
در حقیقت در اوج کارهایی که انجام میدادم بردم اطلاعات به ذهنم میرسیدند در حال معروف شدن برای تمامی این کارها در رشته ام بودم و داشت عالی پیش میرفت از نظر علمی عالی بود.
اما وقتی سرم را از ازمایشگاهم بیرون اوردم متوجه چیزی شدم من هیچ زندگی اجتماعی نداشتم وقت زیادی را برای گوش دادن به ان سلول های مغزی در یک اتاق تاریک و تنهایی صرف میکردم
هرگز بدنم را هم حرکت نمیدادم ۱۲ کیلو اضافه کرده بودم و در حقیقت سالهای زیادی طول کشیده بود تا متوجه ان بشوم در واقع سیاه بخت بودم و نباید می بودم ….
تنهایی رفتم به قایق رانی در رودخانه چون هیچ زندگی اجتماعی نداشتم و برگشتم فکر کردم . اوه . خدای من من ضعیفترین شخص در ان مسافرت بودم با یک نتیجه برگشتم.
گفتم هرگز قرار نیست احساسی مثل ضعیفترین شخص در یک قایقرانی رودخانه داشته باشم و ان چیزی بود که باعث شد به ان باشگاه بروم و با رفتن به تمام کلاس های باشگاه روی شخصیت درجه یک خودم تمرکز کنم….
همه چیز را تجربه کردم به کلاس های کیک بوکس و رقص یوگا و ایروبیک رفتم و در ابتدا خیلی سخت بودند اما چیزی که متوجه شدم این بود که بعد از هر تمرین سنگین و معرقی که انجام میدادم حالت خیلی خوب و مضاعفی داشتم و این چیزی بود که من را وادار به باشگاه رفتن میکرد…..
بسیار خب . احساس قدرتمند شدن میکردم .احساس بهتری داشتم حتی ان ۱۲ کیلو راهم سوزاندم و حالا به سرعت یک سال و نیم است که این برنامه ورزش منظم را دارم و چیزی را فهمیدم که واقعا باعث برخاستن و نوجه کردنم شد.
روی میزم نشسته بودم و یک پروزه تحقیقاتی را مینوشتم . و یک فکر به ذهنم خطور کرد که قبلا هرگز فکرش را هم نکرده بودم و ان فکر این بود هی.
امروز پروژه های تحقیقاتی خیلی خوب پیش میره و همه ی دانشمندان اره همه ی دانشمندان میخندیدند وقتی که ان را میگفتم چون که پروزه ها هیچ وقت خوب پیش نمیرفت .
خیلی سخت است همیشه خودت را تحت فشار  قرار میدهی و تلاش میکنی با ایده ای پیروز و یک میلیون دلاری وارد عمل بشوی اما فهمیدم که پروزه های تحقیقاتی عالی پیش میرفتند چون که قادر به تمرکز کردن و حفظ حواسم بیشتر از قبل بودم و
حافظه بلند مدتم چیزهایی که در ازمایشگاهم مطالعه کرده بودم بهتر به نظرم میرسیدند زمانی که ان را کنار هم می گذاشتم شاید تمام ان ورزشی که به زندگیم اضافه کرده بودم داشت مغزم را متحول میکرد شاید ازمایشی روی خودم انجام داده بودم که حتی از ان اطلاعی نداشتم …
خب به عنوان یک عصب شناس کنجکاو به سوابق تحقیقاتی سرزدم تا ببینم میتوانم چه چیزی در مورد اطلاعاتی که از تاثیر ورزش بر روی مغز داریم پیدا کنم .
چیزی که پیدا کردم سوابقی رو به رشد و هیجان انگیز بود که ضرورتا تمام چیزهایی که در خودم متوجه شده بودم را نشان میداد حالت بهتر . حافظه بهتر . توجه بهتر . و هرچه بیشتر یاد گرفتم بیشتر متوجه شدم که ورزش چه قدر قدرتمند بود که در نهایت باعث شد تصمیم بزرگی بگیرم که کاملا تمرکزم را روی تحقیقات عوض کرد .
و اکنون بعد از سال ها تمرکز کردن بر روی این سوال به این نتیجه رسیدم که ورزش دگرگون کننده ترین چیزی است که امروزه میتوانید برای مغزتان انجام دهید به خاطر سه دلیل ذیل تاثیرات فوری بر روی مغزتان دارد ورزشی که انجام می دهید بلافاصله نتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین . سروتونین و نور ادرنالین را افزایش میدهد که باعث بهبود یافتن حال تان .
دقیقا بعد از ورزش میشود دقیقا چیزی که من احساس میکردم ازمایش های من نشان داده که یک تمرین میتواند توانایی تان را برای تمرکز حواس بهبود بخشد و ان بهبود تمرکز برای حداقل دو ساعت طول خواهد کشید  در نهایت مطالعات نشان دادند که یک تمرین زمان واکنش شما را بهبود خواهد داد که اساسا به این معناست که شما در گرفتن فنجان استارباکسی که از اوپن پایین میافتد سریع تر عمل خواهید کرد که خیلی خیلی مهم است .

اما این تاثیرات فوری گذارا هستند و دقیقا بعد از تمرین به شما کمک می کنند کاری که میکنید چیزی است که من انجام دادم .
رزیم غذایی ورزشی تان را عوض کنید عملکرد قلبی تان را افزایش دهید تا به تاثیرات بلند مدت برسید و این تاثیرات به این علت بلند مدت هستند که ورزش در حقیقت اناتومی و فیزیولوزی و عملکرد مغز را تغییر میدهد بیاید با منطقه مورد علاقه من هیپوکمپوس شروع کنیم .

هیپوکمپوس یا ورزش در واقع سلول های مغزی جدید میسازد . سلول های مغزی جدید در هیپوکمپوس حجم ان را افزایش میدهند همچنین حافظه بلند مدت تان را بهبود می بخشند .
و شامل من  و شما میشود
شماره ی دو . رایج ترین یافته هادر مطالعات علوم اعصاب با توجه به تاثیرات بلند مدت ورزش نشان میدهد که ورزش وابسته به لوب پیشانی شما باعث بهبود عملکرد میشود فقط توجه و تمرکز بیشتری کسب نمیکنید بلکه حجم هیپوکمپوس هم به خوبی افزایش می یابد و در نهایت نه تنها تاثیرات فوری بر روی حوصله تان را با ورزش کسب میکنید بلکه برای مدت زیادی هم باقی می مانند.

بنابراین توسعه های طولانی مدت را با وجود ان انتقال دهنده های خوب کسب می کنید اما حقیقتا دگرگون کننده ترین چیزی که ورزش انجام می دهد تاثیرات محافظتی و مراقبتی است که بر مغزتان میگذارد اینجا میتوانید مغزتان را بعنوان یک ماهیچه در نظر بگیرید.

و اما برای کودکان همانطور که گفتیم شما میتوانید این سرمایه هایی مهمی مثل تمرکز و توانمند ساختن مغز انسان را از کودکی در فرزندانتان فعال کنید.
آموزش سیستم جهانی محاسبات ذهنی با چرتکه که باعث هماهنگی نیمکره های مغز ، تمرکز ، دقت و قدرت یادگیری و… می شود . به این نوع آموزشی یوسی مس و آی مت گفته می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *